Zdrowe nerki
Zapobieganie i leczenie chorób nerek

Zdrowe Nerki


Nerki to główny element dróg moczowych, czyli wydajnego systemu oczyszczającego nasz organizm z ubocznych produktów przemiany materii i nieczystości. Zdrowe nerki są w stanie przefiltrować nawet ponad 1500 litrów krwi dziennie, oczyszczając ją z toksyn, produktów trawienia i spalania białek oraz wydalając nadmiar wody, sodu i innych elektrolitów. Usuwają szkodliwe produkty przemiany materii wraz z moczem.

Oprócz dwóch nerek w skład tego systemu wchodzą jeszcze dwa moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa.


Całą pracę w układzie moczowym wykonują nerki, pozostałe narządy układu służą do transportu i magazynowania moczu. Zdrowe nerki są narządami o kształcie fasoli, długości ok. 10 cm, ważącymi zaledwie po ok. 160 g.

Główne czynności nerek to:

  1. Wydalnicza (funkcja ta polega ona na usuwaniu wraz z moczem ostatnich produktów przemiany materii- mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego a także substancji obcych dla ustroju)
  2. Regulacyjna (funkcja ta oznacza zapewnienie właściwej równowagi ustroju, czyli utrzymywanie właściwej ilości płynów ustrojowych)
  3. Hormonalna (nerki są także miejscem działania wielu hormonów: np. aldosteronu czy witaminy D.

Nerki działają jak niezwykle skuteczna fabryka chemiczna, usuwają z krwi mocznik, nadmiar soli mineralnych i wody. To wszystko jest zamieniane w płyn zwany moczem i wydalane z organizmu.

Nerki odpowiedzialne są za równowagę wodną organizmu. Pilnują, by nadmiar spożytej wody został wydalony w postaci moczu.

Kontrolują również równowagę minerałową, zwłaszcza dbają, by w naszym organizmie nie znalazło się za dużo sodu i potasu.

Możliwości wydalnicze nerek mogą zostać przekroczone w wyniku zatrucia organizmu szkodliwymi substancjami, podczas przyjmowania niektórych leków oraz w przypadku pewnych chorób organizmu. Długotrwała choroba nerek, może doprowadzić do uszkodzenia tych narządów. Jeśli nerki i pęcherz nie pracują prawidłowo, szkodliwe substancje gromadzą się we krwi i w tkankach. Może to grozić nawet utratą życia.


Choroby nerek

Najczęstszymi chorobami nerek jest kamica nerek i zakażenie nerek.

Główną przyczyną kamicy nerek, oprócz uwarunkowań genetycznych, jest spożywanie dużych ilości białka zwierzęcego i produktów przetworzonych oraz przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Także słaba odporność organizmu oraz zaburzenia pracy gruczołów regulujących gospodarką wapniową mogą przyczyniać się do powstawania złogów nerkowych.

Kamica nerkowa to choroba polegająca na wytrącaniu się nierozpuszczalnych kamieni w drogach moczowych. Powstają one gdy w moczu jest zbyt dużo soli mineralnych

Kamienie nerkowe to zbite, twarde złogi powstające w procesie krystalizacji kwasu moczowego w kielichach i miedniczkach nerkowych. Składają się głównie z soli wapniowych (szczawianu wapnia), rzadziej z kwasu moczowego, z aminokwasu cystyny, lub fosforanu magnezowo-amonowego.

Kamienie nerkowe występują początkowo pod postacią piasku nerkowego, póżniej mogą tworzyć drobne złogi ale zdarzają się też duże okazy kamieni jak ten na zdjęciu poniżej, które trzeba usuwać ultradżwiękami albo poprzez zabieg chirurgiczny.

Tak duże kamienie mogą skutecznie blokować odpływ moczu z nerek.

Nie warto dopuszczać do takiej sytuacji, bo poprzez zatrzymanie moczu dochodzi do infekcji bakteryjnych a nawet uszkodzenia nerek.

Jeśli nawet kamień nerkowy opuści nerki, może utknąć w moczowodach. Dochodzi wówczas do skurczu mięśni i bardzo bolesnej kolki nerkowej, wywołując bardzo silny ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do podbrzusza, pachwiny, narządów płciowych lub uda. Bólu nie złagodzi żadna pozycja ciała. Często występuje też uczucie ucisku i napięcia w żołądku, a czasem nudności i wymioty oraz podwyższona temperatura, uczucie zmęczenia i ogólnego rozbicia. Ból może być tak silny, że trzeba niekiedy wezwać pogotowie ratunkowe celem podania skutecznych leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Atak kolki nerkowej ustępuje, gdy tylko złóg zostanie z moczem wydalony na zewnątrz.

Co robić, aby nie dopuszczać do tak drastycznych sytuacji, mając kamicę nerkową?

Dużą rolę odgrywają tu naturalne metody na leczenie chorób nerek, a przede wszystkim zapobiegania kamicy nerek.

Dobra recepta na zapobieganie kamicy nerek to:

– Potrzeba zwiększonej aktywności fizycznej. Wskazane są regularne i duże porcje wszelkiego rodzaju ruchu.

– Stosowanie odpowiedniej diety w zależności od rodzajów kamieni (aby stwierdzić jaki masz rodzaj kamicy należy zrobić badanie moczu):

  • w kamicy szczawianowej – zalecane jest wyeliminowanie z jadłospisu szczawiu, szpinaku, rabarbaru, truskawek, orzeszków ziemnych, buraków, herbaty, kawy, piwa i czekolady,
  • w kamicy moczanowej – przeciwwskazane są produkty i sosy mięsne, galarety mięsne, śledzie i sardynki, rośliny strączkowe, kakao, kawa i herbata. Ograniczać należy potrawy smażone, pieczone i duszone,
  • w kamicy cystynowej – podstawę diety powinny stanowić mleko i jego przetwory oraz produkty roślinne. Ograniczamy natomiast mięso i jego przetwory,
  • w kamicy fosforanowej– należy zmniejszyć spożywanie potraw zawierających wapń. Korzystnie wpływają natomiast: jaja, ryby, mięso, sery, śliwki.

– Konieczność zwiększenia ilości przyjmowanych płynów w ciągu doby do 3 -3,5 litra. Mocz będzie wówczas bardziej rozcieńczony. Dobrze jest wypijać szklankę wody przed snem. Można też pomyśleć o piciu wód leczniczych takich jak np. „Jan” .

– Zdecydowanie unikanie picia soków owocowych.

– Picie ziół moczopędnych, przeciwbakteryjnych, antyzapalnych.


Jeśli  masz już dość dolegliwości związanych z kamicą nerek, to jak najszybciej zamów najlepszy preparat na kamienie nerkowe Cystone Himalaya – kliknij!


Zakażenia nerek, czyli stany zapalne nerek mogą być odmiedniczkowe lub kłębkowe

Kłębkowe (kłębuszkowe) zapalenie nerek pojawia się w wyniku uszkodzenia kłębuszków czyli mikroskopijnych zbiorów naczyń włosowatych, tworzących podstawowe elementy filtracyjne każdego kanalika nerki.

Kanaliki te tworzą system filtracyjny nerki.

Do kłębkowego zapalenia nerki dochodzi w wyniku zaburzeń systemu obronnego organizmu. Wadliwie zbudowane cząsteczki białek krwi zatykają kłębuszki. Do objawów należy mętny lub czerwonawy mocz, białkomocz (białka przenikają do moczu przez uszkodzoną błonę filtracyjną), mdłości, podwyższone ciśnienie, czasami ból nerek, obrzęki łydek.

Do odmiedniczkowego zapalenia nerek może dochodzić poprzez infekcje z innych części układu moczowego (najczęściej pęcherza moczowego) ale również z innych części organizmu przez krwiobieg czy układ limfatyczny.

Ostre, odmiedniczkowe zapalenie nerek przebiega gwałtownie. Rozwija się w ciągu kilku dni. Zaczyna się z reguły nagle, wysoką gorączką, dreszczami, nudnościami i wymiotami. W okolicy lędźwiowej występują silne, tępe bóle, promieniujące do łopatek, brzucha i pachwin. Oddawanie moczu staje się częste i bolesne. Czasem jednak zapalenie nerek może przebiegać bezobjawowo.

Choroba przebiega o wiele ostrzej u tych osób, u których oddawanie moczu jest utrudnione z powodu złogów w nerce, pęcherzu albo przerostu gruczołu krokowego (u mężczyzn).

Trzeba uważać, aby nie dopuścić do przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek. W wyniku powtarzających się ataków odmiedniczkowego zapalenia może dojść do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń systemu filtracyjnego nerek i ich niewydolności.

Jak zapobiec atakom i stanom zapalnym nerek?

Receptą na te choroby nerek jest wprowadzenie naturalnych metod ich zapobiegania, czyli:

– Spożywanie żurawiny pod każdą postacią. Znajdujące się w żurawinie proantocyjanidy eliminują z układu moczowego bakterie Escherichia coli, które najczęściej są odpowiedzialne za zakażenia.

– Zwiększenie ilości wypijanych w ciągu dnia niesłodzonych płynów.

– Zakaz przetrzymywania moczu w pęcherzu. Jak tylko pojawi się uczucie parcia na mocz należy niezwłocznie, dokładnie opróżnić pęcherz.

– Unikanie przeciągów i nie siadanie na zimnym podłożu.

– Zwrócenie szczególnej uwagi na mycie się i higienę okolic genitalnych i odbytu. Należy unikać płynów do kąpieli. Osoby aktywne płciowo powinny dokładnie myć okolice genitalne przed i po stosunku. Jeśli pojawi się suchość lub otarcie pochwy, trzeba zastosować środki nawilżające. Nie należy używać dopochwowo: tamponów, środków plemnikobójczych, kapturków czy dezodorantów intymnych a także nie powinno się oddawać mocz zaraz po stosunku płciowym.


Naturalne metody zapobiegania i leczenia chorób nerek

Tak w przypadku kamicy nerkowej, jak i zakażeniach nerek duże znaczenie ma stosowanie naturalnych metod leczenia, a przede wszystkim zapobieganie chorobom nerek. Profilaktyka związana jest ze zmianami stylu życia.

Receptą na choroby nerek, oprócz zażywania leków, preparatów, powinna też być wzmożona aktywność ruchowa oraz zakaz palenia papierosów. Ważne jest też ograniczenie spożycia soli czy też unikanie diet wysokobiałkowych.

Do naturalnych metod zapobiegania i leczenia chorób nerek, a w zasadzie całego układu moczowego, należy też stosowanie sprawdzonych, naturalnych suplementów diety, takich, jak: Cystone Himalaya czy Bonimed Urobon.

Cystone Himalaya to składający się z aż 9 różnych ziół najlepszy naturalny preparat na kamicę nerek. Nie tylko zapobiega on kamicy nerkowej ale też usuwa i rozpuszcza już istniejące kamienie nerkowe. Cystone mogą stosować też dzieci a nawet kobiety w ciąży. Ten naturalny suplement diety ma też silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgrzybiczne.

Jeśli cierpisz na kamicę nerek i inne choroby nerek, to jak najszybciej zamów najlepszy preparat na kamienie nerkowe Cystone Himalaya – kliknij!

Bonimed Urobon podobnie, jak Cystone składa się tylko z naturalnych składników. Główne elementy tego naturalnego suplementu diety to: ekstrakt z owoców żurawiny, ekstrakt z ziela skrzypu, ekstrakt z ziela pokrzywy. Bonimed Urobon jest bardzo skuteczny w zachowaniu prawidłowej funkcji nerek i dróg moczowych, efektywny w usuwaniu bakterii chorobotwórczych z układu moczowego.

Na nerki i drogi moczowe wybierz sprawdzony naturalny suplement diety Bonimed Urobon – kliknij!